NUGA

Auksaspalviai retriveriai

Kiek kainuoja šuniukas ?

Atgal

 

Pabandysiu paaiškinti iš ko susideda šuniuko kaina ir kodėl  taip skiriasi veislynų ir nedokumentinių šuniukų kainos. Kuo rizikuoja būsimasis savininkas pirkdamas šuniuką iš daugintojų ar perpardavinėtojų ir ką jis gauna pirkdamas iš registruoto veislyno.

Kodėl vienų veisėjų parduodami šuniukai brangesni, nei kitų? Veisėjai profesionalai savo kales dažnai veža kergti į užsienį. Dažniausiai tokios vados tėvas būna labai tituluotas ir įneša savo palikuonims naujų unikalių genų. Kelionė ir pats kergimas kainuoja nemažus pinigus. Importuojami iš užsienio šuniukai - būsimieji reproduktoriai - taip pat kainuoja labai brangiai. Norint atitikti veislės klubo ir kinologų draugijos reikalavimus ir gauti leidimą veisimui reikia reguliariai dalyvauti parodose, gauti įvertinimus ir titulus, gauti sveikatos tyrimų sertifikatus. Tai yra labai atsakingas darbas kuris reikalauja daug laiko, pasiaukojimo ir didelių lėšų.


Bet kuris veisėjas (o mes kalbame apie atsakingus veisėjus) žino kaip sunku sulaukti ir užauginti vadą. Numatoma kergti kalė turi būti gerai maitinama, sveika, kad galėtų išnešioti ir išmaitinti savo gimusius vaikučius. Patino paslaugų kaina tradiciškai prilyginama šuniuko kainai. Du mėnesiai kalės nėštumo, reikalauja ypatingo dėmesio – jai reikalinga visa kas geriausia šiuo periodu, o po to ir šuniukų maitinimo periodu. Kai ateina laikas šuniuotis, daugelis veisėjų, bijodami nenumatytų atvejų, kviečiasi veterinarą.

Nuo trijų savaičių amžiaus šuniukus reikia primaitinti, nes motinos pieno jau neužtenka,. Troškinta mėsytė, varškė, pienas, kiaušiniai, vitaminai – jūs nustebsite, bet pusantro mėnesio šuniukas suėda beveik tiek pat, kaip suaugęs šuo! Be to šuniukams reikalinga pastovi priežiūra: iššluostyti  balutes, surinkti krūveles, keletą kartų per dieną skalbti patiesalus. Išvėdinti patalpą, prieš tai perkėlus šuniukus kitur, išplauti grindis. Šuniukų išauginimas reikalauja daug lėšų ir didžiulio darbo. Iš veislyno šuniukai iškeliauja ne anksčiau 2 mėnesių amžiaus.  Dar pridėkime užmokestį veterinarui už nukirminimą, skiepus, europinius sveikatos pasus, mikročipus. Ir klubui už kergimo sutartį, LKD draugijai už kilmės dokumentų išdavimą,. Galbūt dar ką nors pamiršau. Ar galima, įdėjus tiek pastangų, vertinti savo triūsą centais?

Daugintojams viskas paprasčiau, sukergia savo kalę su bet kuo, nereikia nei parodų, nei sveikatos tyrimų, nei kinologijos draugijos leidimo. Investavę į šuniukus minimaliai, jie stengiasi atsikratyti jų kiek galima greičiau. Parduoda vos sulaukusius 1,5 mėnesio, dažnai nenukirmintus, nepaskiepintus, nepažymėtus, nežinia kuo maitintus.
Pasitaiko, kad žmogus tikėdamasis įsigyti savo išsvajotos veislės šuniuką nusiperka mišrūną, kurio nei išvaizda, nei charakteris neatitinka standarto. O jeigu šuo ir atitinka tai veislei būdingus požymius, tai neaišku kokia bus jo sveikata. Jis gali turėti paveldimų ligų, trumpesnę gyvenimo trukmę ir dar daugelį kitų problemų.

Bet dar yra ir perpardavinėtojai, kurie nusiperka šuniuką iš pradedančio, nepatyrusio veisėjo labai pigiai,  sukūrę graudžią istoriją  apie sunkią materialinę padėtį ar neįgalumą. Po to parduoda keletu šimtų brangiau taip pat sukūrę kitą istoriją, kad yra alergiški, arba turi išvažiuoti į užsienį. Taip papildo savo kišenę nieko į šuniuką neinvestavę.

Pirkdami iš veislyno, jūs busite tikras, kad jūsų šuniukas atitiks veislės standartą ir bus sveikas. Bendravimas su veisėju nesibaigia šuniuko nusipirkimu.Visi veisėjai stengiasi bendrauti ir toliau, dalintis informacija apie šuniuko auginimą, konsultuoja iškilus problemoms.

Vis dėlto grynaveislis šuniukas yra prabangos prekė. Europoje dviejų mėnesių šuniukas kainuoja apie 1500 eurų. Bet kadangi lietuvio ir europiečio pajamos šiek tiek skirtingos, manau, kad vidutinė šuniuko kaina Lietuvoje turėtų būti apie 900 eurų. Taip būtų galima išvengti perpardavinėtojų ir neapsisprendusių pirkėjų. O žmonės kuriems ši suma atrodo  fantastiškai didelė, visada gali pasiimti šuniuką iš prieglaudos veltui, tuo  padarydami gerą darbą. Šunelio prieraišumas ir meilė tikrai nesumažės, jeigu jis neturės kilmės dokumento.